|
12. Опис бізнесу
Важливі події розвитку (в тому числі злиття, поділ, приєднання, перетворення,
виділ) |
МТС - ТРС - Сiльгосптехнiка - Агропромтехнiка - ВАТ "Чернiгiврайагропромтехнiка" - етапи становлення пiдприємства за 71 рокiв iснуванн. Основним фронтом робiт були обробка землi, збирання врожаю, пiдготовка механiзаторiв, мелiорацiя земель, механiзацiя трудомiстких процесiв, ремонт технiки для села, дiагностика МТП, забезпечення матерiальними ресурсами, газифiкацiя населених пунктiв, автоперевезення.
З 1991 року обсяги робiт, якi виконувало пiдприємство, зменшились у зв'язку iз загальним спадом економiки.
Вiдкрите акцiонерне товариство <Чернiгiврайагропромтехнiка> засноване згiдно з наказом регiонального вiддiлення Фонду державного майна України по Чернiгiвськiй областi вiд 19 сiчня 1996 року № 36 шляхом перетворення Чернiгiвського районного пiдприємства <Райагропромтехнiка> у вiдкрите акцiонерне товариство вiдповiдно до Указу Президента України <Про заходи щодо забезпечення прав громадян на використання приватизацiйних майнових сертифiкатiв> вiд 26.11.1994 р. № 699/94.
Засновниками Товариства є держава Україна в особi регiонального вiддiлення Фонду державного майна України по Чернiгiвськiй областi.
11.04.2011 р. загальними зборами акцiонерiв прийнято рiшення про визначення типу Товариства та про змiну найменування у зв’язку з приведенням його дiяльностi у вiдповiднiсть до вимог Закону України «Про акцiонернi товариства» та затверджено назву Публiчне акцiонерне товариство "Чернiгiврайагропромтехнiка".
|
Організаційна структура емітента, дочірні підприємства, філії, представництва та інші
відокремлені структурні підрозділи із зазначенням найменування та місцезнаходження, ролі та перспектив
розвитку, зміни в організаційній структурі у відповідності з попереднім звітним періодом |
Товариство не має дочiрнiх пiдприємств та структурних пiдроздiлiв, видiлених на окремий баланс.
До складу товариства входять структурнi пiдроздiли:
- основна дiяльнiсть: ремонтна майстерня, автобаза;
- надання iнших послуг: служба ремонту обладнання тваринницьких ферм, служба матерiально-технiчного постачання. |
Будь-які пропозиції щодо реорганізації з боку третіх осіб, що мали місце протягом
звітного періоду, умови та результати цих пропозицій |
Пропозицiй щодо реорганiзацiї з боку третiх осiб не надходило. |
Опис обраної облікової політики (метод нарахування амортизації, метод оцінки вартості
запасів, метод обліку та оцінки вартості фінансових інвестицій тощо) |
Згiдно наказу НАКАЗУ ПРО ОРГАНIЗАЦIЮ ОБЛIКОВОЇ ПОЛIТИКИ У ВIДПОВIДНОСТI З МIЖНАРОДНИМИ СТАНДАРТАМИ ФIНАНСОВОЇ ЗВIТНОСТI №1 вiд 03 сiчня 2012 року пiдприємство перешло на МСФО та МСФЗ згiдно з вимогами чинного законодавства щодо розкриття iнформацiї Публiчними акцiонерними товариствами.
На вимогу статтi 12 <Застосування мiжнарод?них стандартiв> Закону про бухгалтерський облiк, починаючи з 01 сiчня 2012 року, пiдприємство складає фiнансову звiтнiсть (консолiдовану фiнансову звiтнiсть) за мiжнародними стандартами фi?нансової звiтностi (МСФЗ).
Пiдприємство використовує виключно МСФЗ, якi опублiкованi на офiцiйному веб - сайтi Мiнiстерства фiнансiв України.
Основнi принципи бухгалтерського облiку
Визнання та оцiнка фiнансових iнструментiв
Пiдприємство визнає фiнансовий актив або фiнансове зобов'язання у балансi, коли i тiльки коли воно стає стороною контрактних положень щодо фiнансового iнструмента. Операцiї з придбання або продажу фiнансових iнструментiв визнаються iз застосуванням облiку за датою розрахунку.
Пiдприємство визнає такi категорiї фiнансових iнструментiв:
дебiторська заборгованiсть;
фiнансовi зобов'язання,
Пiд час первiсного визнання фiнансового активу або фiнансового зобов'язання Пiдприємство оцiнює їх за їхньою справедливою вартiстю плюс операцiйнi витрати, якi безпосередньо належить до придбання або випуску фiнансового активу чи фiнансового зобов'язання.
Облiкова полiтика щодо подальшої оцiнки фiнансових iнструментiв розкривається нижче у вiдповiдних роздiлах облiкової полiтики.
Грошовi кошти та їхнi еквiваленти
Грошовi кошти складаються з готiвки в касi та рахункiв у банках.
Дебiторська заборгованiсть
Дебiторська заборгованiсть, визначається як фiнансовi активи (за винятком дебiторської заборгованостi, за якою не очiкується отримання грошових коштiв або фiнансових iнструментiв, за розрахунками з операцiйної оренди та за розрахунками с бюджетом) та первiсно оцiнюється за справедливою вартiстю плюс вiдповiднi витрати на проведення операцiй. Пiсля первiсного визнання дебiторська заборгованiсть оцiнюється за амортизованою собiвартiстю, iз застосуванням методу ефективного вiдсотка. Якщо є об'єктивне свiдчення того, що вiдбувся збиток вiд зменшення корисностi, балансова вартiсть активу зменшується на суму таких збиткiв iз застосуванням рахунку резервiв.
Резерв на покриття збиткiв вiд зменшення корисностi визначається як рiзниця мiж балансовою вартiстю та теперiшньою вартiстю очiкуваних майбутнiх грошових потокiв. Визначення суми резерву на покриття збиткiв вiд зменшення корисностi вiдбувається на основi аналiзу дебiторiв та вiдображає суму, яка на думку керiвництва, достатня для покриття понесених збиткiв. Для фiнансових активiв, якi є iстотними, резерви створюються на основi iндивiдуальної оцiнки окремих дебiторiв, для фiнансових активiв, суми яких iндивiдуально не є iстотними - на основi групової оцiнки. Фактори, якi Пiдприємство розглядає при визначеннi того, чи є у нього об'єктивнi свiдчення наявностi збиткiв вiд зменшення корисностi, включають iнформацiю про тенденцiї непогашення заборгованостi у строк, лiквiднiсть, платоспроможнiсть боржника. Для групи дебiторiв такими факторами є негативнi змiни у станi платежiв позичальникiв у групi, таких як збiльшення кiлькостi прострочених платежiв; негативнi економiчнi умови у галузi або географiчному регiонi.
Сума збиткiв визнається у прибутку чи збитку. Якщо в наступному перiодi сума збитку вiд зменшення корисностi зменшується i це зменшення може бути об'єктивно пов'язаним з подiєю, яка вiдбувається i це зменшення може бути об'єктивно пов'язаним з подiєю, яка вiдбувається пiсля визнання зменшення корисностi, то попередньо визнаний збиток вiд зменшення корисностi сторнується за рахунок коригування резервiв. Сума сторнування визнається у прибутку чи збитку. У разi неможливостi повернення дебiторської заборгованостi вона списується за рахунок створеного резерву на покриття збиткiв вiд зменшення корисностi.
Фiнансовi зобов'язання
Торгова та iнша кредиторська заборгованiсть оцiнюється при первинному визнаннi за справедливою вартiстю, та згодом вона оцiнюється за амортизованою вартiстю з використанням методу ефективної ставки вiдсотка.
Згортання фiнансових активiв та зобов'язань
Фiнансовi активи та зобов'язання згортаються, якщо Пiдприємство має юридичне право здiйснювати залiк визнаних у балансi сум i має намiр або зробити взаємозалiк, або реалiзувати актив та виконати зобов'язання одночасно
Основнi засоби
Пiдприємство визнає матерiальний об'єкт основним засобом, якщо вiн утримується з метою використання їх у процесi своєї дiяльностi, надання послуг, або для здiйснення адмiнiстративних i соцiально-культурних функцiй, очiкуваний строк корисного використання (експлуатацiї) яких бiльше одного року.
Первiсно Пiдприємство оцiнює основнi засоби за собiвартiстю. Розглянувши доречнiсть застосування будь-якого з виключень, передбачених МСФЗ 1, щодо ретроспективного застосування, керiвництво вирiшило не застосовувати справедливу вартiсть або переоцiнку як доцiльну собiвартiсть основних засобiв. Пiдприємство оцiнює основнi засоби за собiвартiстю на дату переходу на МСФЗ (01.01.2012) та використовує цю вартiсть як доцiльну собiвартiсть основних засобiв на цю дату.
У подальшому основнi засоби оцiнюються за їх собiвартiстю мiнус будь-яка накопичена амортизацiя та будь-якi накопиченi збитки вiд зменшення корисностi. Сума накопиченої амортизацiї на дату переоцiнки виключається з валової балансової вартостi активу та чистої суми, перерахованої до переоцiненої суми активу. Дооцiнка, яка входить до складу власного капiталу, переноситься до нерозподiленого прибутку, коли припиняється визнання вiдповiдного активу.
Подальшi витрати
Пiдприємство не визнає в балансової вартостi об'єкта основних засобiв витрати на щоденне обслуговування, ремонт та технiчне обслуговування об'єкта. Цi витрати визнаються в прибутку чи збитку, коли вони понесенi. В балансовiй вартостi об'єкта основних засобiв визнаються такi подальшi витрати, якi задовольняють критерiям визнання активу.
Амортизацiя основних засобiв
Пiдприємством нараховується прямолiнiйним методом з використанням таких щорiчних норм:
Будинки 20-80 рокiв
Обладнання 12-15 рокiв
Транспортнi засоби 5-10 рокiв
Меблi та iншi основнi засоби 4-10 рокiв
Земля Не амортизується
Капiтальнi вкладення в орендованi примiщення амортизуються протягом термiну їх корисного використання. Амортизацiю активу починають, коли вiн стає придатним для використання. Амортизацiю активу припиняють на одну з двох дат, яка вiдбувається ранiше: на дату, з якої актив класифiкують як утримуваний для продажу, або на дату, з якої припиняють визнання активу.
Зменшення корисностi основних засобiв .
На кожну звiтну дату Пiдприємство оцiнює, чи є якась ознака того, що кориснiсть активу може зменшитися. Пiдприємство зменшує балансову вартiсть активу до суми його очiкуваного вiдшкодування, якщо i тiльки якщо сума очiкуваного вiдшкодування активу менша вiд його балансової вартостi. Таке зменшення негайно визнається в прибутках чи збитках, якщо актив не облiковують за переоцiненою вартiстю згiдно з МСБО 16. Збиток вiд зменшення корисностi, визнаний для активу (за винятком гудвiлу) в попереднiх перiодах, Пiдприємство сторнує, якщо i тiльки якщо змiнилися попереднi оцiнки, застосованi для визначення суми очiкуваного вiдшкодування. Пiсля визнання збитку вiд зменшення корисностi амортизацiя основних засобiв коригується в майбутнiх перiодах з метою розподiлення переглянутої балансової вартостi необоротного активу на систематичнiй основi протягом строку корисного використання.
Iнвестицiйна нерухомiсть
До iнвестицiйної нерухомостi Пiдприємство вiдносить будiвлi, примiщення або частини будiвель, утримуванi з метою отримання орендних платежiв, а не для використання у наданнi послуг чи для адмiнiстративних цiлей або продажу в звичайному ходi дiяльностi. Якщо будiвлi включають одну частку, яка утримується з метою отримання орендної плати та другу частку для використання у процесi дiяльностi Пiдприємства або для адмiнiстративних цiлей, в бухгалтерському облiку такi частини об'єкту нерухомостi оцiнюються та вiдображаються окремо, якщо вони можуть бути проданi окремо. Iнвестицiйна нерухомiсть первiсно оцiнюється за собiвартiстю, включаючи витрати на операцiю, оцiнка пiсля визнання здiйснюється на основi моделi справедливої вартостi. Прибуток або збиток вiд змiни в справедливiй вартостi iнвестицiйної нерухомостi визнається в прибутку або збитку. Амортизацiя на такi активи не нараховується.
Довгостроковi необоротнi активи, призначенi для продажу
Пiдприємство класифiкує необоротний актив як утримуваний для продажу, якщо його балансова вартiсть буде в основному вiдшкодовуватися шляхом операцiї продажу, а не поточного використання. Необоротнi активи, утримуванi для продажу, оцiнюються i вiдображаються в бухгалтерському облiку за найменшою з двох величин: балансовою або справедливою вартiстю з вирахуванням витрат на операцiї, пов'язанi з продажем. Амортизацiя на таки активи не нараховується. Збиток вiд зменшення корисностi при первiсному чи подальшому списаннi активу до справедливої вартостi за вирахуванням витрат на продаж визнається у звiтi про фiнансовi результати.
Оренда
Фiнансова оренда - це оренда, за якою передаються в основному всi ризики та винагороди, пов'язанi з правом власностi на актив. Пiдприємство як орендатор на початку строку оренди визнає фiнансову оренду як активи та зобов'язання за сумами, що дорiвнюють справедливої вартостi орендованого майна на початок оренди або (якщо вони меншi за справедливу вартiсть) за теперiшньою вартiстю мiнiмальних орендних платежiв. Мiнiмальнi оренднi платежi розподiляються мiж фiнансовими витратами за зменшенням непогашених зобов'язань. Фiнансовi витрати розподiляються на кожен перiод таким чином, щоб забезпечити сталу перiодичну ставку вiдсотка на залишок зобов'язань. Непередбаченi оренднi платежi вiдображаються як витрати в тих перiодах, у яких вони були понесенi. Полiтика нарахування амортизацiї на орендованi активи, що амортизуються, узгоджена iз стандартною полiтикою пiдприємства щодо подiбних активiв.
Оренда активiв, за якою ризики та винагороди, пов'язанi з правом власностi на актив, фактично залишаються в орендодавця, класифiкується як операцiйна оренда. Оренднi платежi за угодою про операцiйну оренду визнаються як витрати на прямолiнiйнiй основi протягом строку оренди. Дохiд вiд оренди за угодами про операцiйну оренду Пiдприємство визнає на прямолiнiйнiй основi протягом строку оренди. Затрати, включаючи амортизацiю, понесенi при отриманнi доходу вiд оренди, визнаються як витрати.
Податки на прибуток
Витрати з податку на прибуток являють собою суму витрат з поточного та вiдстроченого податкiв. Поточний податок визначається як сума податкiв на прибуток, що пiдлягають сплатi (вiдшкодуванню) щодо оподаткованого прибутку (збитку) за звiдний перiод. Поточнi витрати пiдприємства за податками розраховуються з використанням податкових ставок, чинних (або в основному чинних) на дату балансу.
Вiдстрочений податок розраховується за балансовим методом облiку зобов'язань та являє собою податковi активи або зобов'язання, що виникають у результатi тимчасових рiзниць мiж балансовою вартiстю активу чи зобов'язання в балансi та їх податковою базою.
Вiдстроченi податковi зобов'язання визнаються, як правило, щодо всiх тимчасових рiзниць, що пiдлягають, оподаткуванню. Вiдстроченi податковi активи визнаються з урахуванням iмовiрностi наявностi в майбутньому оподатковуваного прибутку, за рахунок якого можуть бути використанi тимчасовi рiзницi, що пiдлягають вирахуванню. Балансова вартiсть вiдстрочених податкових активiв переглядається на кожну дату й зменшується в тiй мiрi, у якiй бiльше не iснує ймовiрностi того, що буде отриманий оподаткований прибуток, достатнiй, щоб дозволити використати вигоду вiд вiдстроченого податкового активу повнiстю або частково.
Вiдстрочений податок розраховується за податковими ставками, якi, як очiкується, будуть застосовуватися в перiодi реалiзацiї вiдповiдних активiв або зобов'язань. Пiдприємство визнає поточнi та вiдстроченi податки як витрати або дохiд i включає в прибуток або збиток за звiтний перiод, окрiм випадкiв, коли податки виникають вiд операцiй або подiй, якi визнаються прямо у власному капiталi або вiд об'єднання бiзнесу.
Пiдприємство визнає поточнi та вiдстроченi податки у капiталi, якщо податок належить до статей, якi вiдображено безпосередньо у власному капiталi в тому самому чи в iншому перiодi.
На даний час Пiдприємство е платником єдиного податку та не розраховує вiдстроченi податки.
Забезпечення
Забезпечення визнаються, коли Пiдприємство має теперiшню заборгованiсть (юридичну або конструктивну) внаслiдок минулої подiї, iснує ймовiрнiсть (тобто бiльше можливо, нiж неможливо), що погашення зобов'язання вимагатиме вибуття ресурсiв, котрi втiлюють у собi економiчнi вигоди, i можна достовiрно оцiнити суму зобов'язання.
Виплати працiвникам
Пiдприємство визнає короткостроковi виплати працiвникам як витрати та як зобов'язання пiсля вирахування будь-якої вже сплаченої суми. Пiдприємство визнає очiкувану вартiсть короткострокових виплат працiвникам за вiдсутнiсть як забезпечення вiдпусток - пiд час надання працiвниками послуг, якi збiльшують їхнi права на майбутнi виплати вiдпускних.
Пенсiйнi зобов'язання
Вiдповiдно до українського законодавства, Пiдприємство утримує внески iз заробiтної плати працiвникiв до Державного пенсiйного фонду. Поточнi внески розраховуються як процентнi вiдрахування iз поточних нарахувань заробiтної платнi, такi витрати вiдображаються у перiодi, в якому були наданi працiвниками послуги, що надають їм право на одержання внескiв, та зароблена вiдповiдна заробiтна платня.
Доходи та витрати
Доходи та витрати визнаються за методом нарахування. Дохiд вiд надання послуг вiдображається в момент виникнення незалежно вiд дати надходження коштiв i визначається, виходячи iз ступеня завершеностi операцiї з надання послуг на дату балансу.
Дивiденди визнаються доходом, коли встановлено право на отримання виплати. Витрати, понесенi у зв'язку з отриманням доходу, визнаються у тому ж перiодi, що й вiдповiдно доходи.
Витрати за позиками
Витрати за позиками, якi не є часткою фiнансового iнструменту та не капiталiзуються як частина собiвартостi активiв, визнаються як витрати перiоду. Пiдприємство капiталiзує витрати на позики, якi безпосередньо вiдносяться до придбання, будiвництва або виробництва квалiфiкованого активу, як частина собiвартостi цього активу.
Умовнi зобов'язання та активи.
Пiдприємство не визнає умовнi зобов'язання. Iнформацiя про умовне зобов'язання розкривається, якщо можливiсть вибуття ресурсiв, якi втiлюють у собi економiчнi вигоди, не є вiддаленою. Пiдприємство не визнає умовнi активи. Стисла iнформацiя про умовний актив розкривається, коли надходження еконо?мiчних вигод є ймовiрним. |
Текст аудиторського висновку |
АУДИТОРСЬКИЙ ВИСНОВОК (ЗВIТ НЕЗАЛЕЖНОГО АУДИТОРА)
щодо попередньої фiнансової звiтностi
Публiчного акцiонерного товариства
«ЧЕРНIГIВРАЙАГРОПРОМТЕХНIКА».
за 2012 рiк
АКЦIОНЕРАМ ПАТ «ЧЕРНIГIВРАЙАГРОПРОМТЕХНIКА»
ДИРЕКЦIЇ ПАТ «ЧЕРНIГIВРАЙАГРОПРОМТЕХНIКА»
1. Звiт щодо фiнансової звiтностi.
I. Основнi вiдомостi про ПАТ «ЧЕРНIГIВРАЙАГРОПРОМТЕХНIКА».
Повне найменування Публiчне акцiонерне товариство «ЧЕРНIГIВРАЙАГРОПРОМТЕХНIКА».
Код за ЄДРПОУ 00909220
Мiсцезнаходження вул.. Шевченка, 162-А м., Чернiгiв, 14020
Дата реєстрацiї 17.02.1996 р.
Ми провели аудит попередньої фiнансової звiтностi Публiчного акцiонерного товариства «ЧЕРНIГIВРАЙАГРОПРОМТЕХНIКА».(надалi – «Товариство»), що включає попереднiй баланс станом на 31 грудня 2012 року, попереднiй звiт про прибутки та збитки, попереднiй звiт про змiни в капiталi та попереднiй звiт про рух грошових коштiв за рiк, що закiнчився на зазначену дату, а також основнi положення облiкової полiтики та iншi примiтки i iншу пояснюючу iнформацiю, яка пояснює особливостi переходу з попередньо застосованих П(С)БО на МСФЗ, до цiєї фiнансової звiтностi (надалi – «Попередня фiнансова звiтнiсть»).
II. Опис аудиторської перевiрки
Аудиторський звiт був пiдготовлений у вiдповiдностi до:
• Мiжнародних стандартiв контролю якостi, аудиту, огляду, iншого надання впевненостi та супутнiх послуг,
• Законiв України «Про бухгалтерський облiк та фiнансову звiтнiсть в Українi» та «Про акцiонернi товариства»;
• «Вимог до аудиторського висновку при розкриттi iнформацiї емiтентами цiнних паперiв № 1360 вiд 29.09.2011 р., зареєстровано в Мiнiстерствi юстицiї України вiд 28 листопада 2011 р. за № 1358/20096»,
• Закону України «Про аудиторську дiяльнiсть» №3125-XIII вiд 22.04.1993 р. (в редакцiї Закону України вiд 14.09.2006 р., №140-V) зi змiнами.
Фiнансову звiтнiсть було складено управлiнським персоналом iз використанням описаної у Примiтцi 2 основи бухгалтерського облiку, якою є МСФЗ, з урахуванням обмежень, що накладаються МСФЗ 1 «Перше застосування», включаючи:
- розкриття впливу переходу з П(С)БОР на МСФЗ;
- вiдсутнiсть порiвняльної iнформацiї ( крiм балансу);
- допущення, прийнятi керiвництвом щодо стандартiв та iнтерпретацiй, якi, як очiкується, вступлять в силу, i полiтик, якi, як очiкується, будуть прийнятi на дату пiдготовки керiвництвом першого повного пакету фiнансової звiтностi за МСФЗ станом на 31.12.2013 р.
Ця попередня фiнансова звiтнiсть складена з метою формування iнформацiї, яка буде використана для пiдготовки порiвняльної iнформацiї при пiдготовцi першої фiнансової звiтностi за МСФЗ станом на 31.12.2013 р. з урахуванням можливих коригувань, якi будуть зробленi в разi змiн вимог стандартiв та тлумачень, що будуть використанi при складаннi першої фiнансової звiтностi за МСФЗ станом на 31.12.2013 року.
III. Вiдповiдальнiсть управлiнського персоналу
Управлiнський персонал несе вiдповiдальнiсть за складання фiнансової звiтностi, згiдно з вищезазначеною основою бухгалтерського облiку, описаною в Примiтцi 2. Це визначає той факт, що основа фiнансової звiтностi є прийнятною з метою складання попередньої фiнансової звiтностi у вiдповiдностi до МСФЗ 1 «Перше застосування» Публiчного акцiонерного товариства «ЧЕРНIГIВРАЙАГРОПРОМТЕХНIКА». на 31 грудня 2012 р., в iснуючих обставинах. Управлiнський персонал також несе вiдповiдальнiсть за такий внутрiшнiй контроль, який вiн вважає необхiдним для забезпечення складання фiнансової звiтностi, що не мiстить суттєвих викривлень унаслiдок шахрайства або помилок.
IV. Вiдповiдальнiсть аудитора
Вiдповiдальнiстю аудитора є висловлення думки щодо цiєї фiнансової звiтностi на основi результатiв аудиту. Ми провели аудит вiдповiдно до Мiжнародних стандартiв аудиту. Цi стандарти вимагають вiд аудиторiв дотримання вiдповiдних етичних вимог, а також планування й виконання аудиту для отримання достатньої впевненостi, що фiнансова звiтнiсть не мiстить суттєвих викривлень.
Аудит передбачає виконання аудиторських процедур задля отримання аудиторських доказiв стосовно сум та розкриття iнформацiї у фiнансових звiтах. Вiдбiр процедур залежить вiд судження аудитора, включаючи оцiнку ризикiв суттєвих викривлень фiнансових звiтiв внаслiдок шахрайства або помилок. Виконуючи оцiнку цих ризикiв, аудитор розглядає заходи внутрiшнього контролю, що стосуються пiдготовки та достовiрного представлення фiнансової звiтностi, яка надає достовiрну та справедливу iнформацiю, з метою розробки аудиторських процедур, якi вiдповiдають обставинам, а не з метою висловлення думки щодо ефективностi внутрiшнього контролю суб’єкта господарювання. Аудит включає також оцiнку вiдповiдностi використаних облiкових полiтик, прийнятностi облiкових оцiнок, зроблених управлiнським персоналом, та загального представлення фiнансових звiтiв.
Ми вважаємо, що отримали достатнi та належнi аудиторськi докази для висловлення нашої негативної думки.
Пiдстава для висловлення негативної думки
Як пояснюється у примiтцi 2, Пiдприємство на дату переходу на 01.12.2012 року не проводило переоцiнку основних засобiв для того щоб використати цю переоцiнку у якостi доцiльної собiвартостi на цю дату, у вiдповiдностi до МСФЗ 1 «Перше застосування Мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi». Станом на 01.01.2012 року на балансi Пiдприємства враховуються основнi засоби первiсною вартiстю 1779 тис. грн. , залишковою вартiстю 434 тис. грн., з них повнiстю зношених 615 тис. грн. На 31.12.2012 залишкова вартiсть складає 474 тис. грн. Основнi засоби складають 57% валюти балансу. На дату переходу Пiдприємство мало б було визначиться, чи вiдповiдають критерiям активу цi основнi засобi. Як би Пiдприємство зробило переоцiнку основних засобiв, це суттєво вплинуло б на велику кiлькiсть елементiв фiнансової звiтностi, яка додається. Вплив цього питання на фiнансову звiтнiсть не був визначений.
V. Негативна думка
На нашу думку, у зв’язку iз значним впливом питання, про яке йдеться у параграфi «Пiдстава для висловлення негативної думки», попередня фiнансова звiтнiсть станом на 31 грудня 2012 року не була пiдготовлена в усiх суттєвих аспектах згiдно з принципами, викладеними у Примiтцi 2, яка визначає, яким чином МСФЗ були застосованi у вiдповiдностi до МСФЗ 1 «Перше застосування Мiжнародних стандартiв фiнансової звiтностi», включаючи припущення, що керiвництво зробило щодо стандартiв та iнтерпретацiй, якi будуть чинними, та облiкової полiтики, що буде визначена на момент, коли керiвництво пiдготує першу повну фiнансову звiтнiсть згiдно з МСФЗ станом на 31 грудня 2013 року.
Пояснювальний параграф:
Ми звертаємо увагу на Примiтку 2, яка пояснює обмеження, накладенi МСФЗ 1 «Перше застосування МСФЗ», на концептуальну основу фiнансової звiтностi за рiк, що закiнчився 31.12.2012 р., в частинi вiдсутностi порiвняльної iнформацiї за попереднi перiоди, окрiм Звiту про фiнансовий стан.
Звертаємо Вашу увагу на Примiтку 2, яка пояснює ймовiрнiсть внесення коригувань у вхiднi за лишки балансу пiд час складання остаточного вхiдного балансу за МСФЗ. Також звертаємо увагу на те, що тiльки повний пакет фiнансової звiтностi за МСФЗ, який включає Звiт про фiнансовий стан на дату закiнчення перiоду, Звiт про прибуток або збиток та iнший сукупний прибуток за перiод, Звiт про змiни в капiталi за перiод, Звiт про рух грошових коштiв за перiод, Примiтки, що складаються з короткого огляду основних принципiв облiкової полiтики та iншої iнформацiї, з порiвняльною та iншою пояснювальною iнформацiєю, може забезпечити достовiрне вiдображення фiнансового положення Публiчного акцiонерного товариства «ЧЕРНIГIВРАЙАГРОПРОМТЕХНIКА», а саме, iнформацiї про економiчнi ресурси, а також наслiдки операцiй та iнших подiй, якi змiнюють економiчнi ресурси та вимоги до зазначеної iнформацiї. Попередню фiнансову звiтнiсть Публiчного акцiонерного товариства «ЧЕРНIГIВРАЙАГРОПРОМТЕХНIКА» було складено в процесi змiни концептуальної основи з П(С)БО на МСФЗ. Таким чином, попередня фiнансова звiтнiсть Публiчного акцiонерного товариства «ЧЕРНIГIВРАЙАГРОПРОМТЕХНIКА» може бути не прийнятною для iнших цiлей.
Цей аудиторський висновок (звiт незалежного аудитора) може бути представлено вiдповiдним органам Нацiональної комiсiї з цiнних паперiв та фондового ринку.
Звертаємо Вашу увагу на те, що протягом останнiх рокiв склались негативнi спiввiдношення мiж отриманими доходами та понесеними витратами, якi не покриваються такими доходами. Цi обставини можуть бути негативним iндикатором щодо оцiнки стабiльностi дiяльностi. Проте, цей факт має суттєву невизначенiсть для оцiнки здатностi Замовника продовжувати свою дiяльнiсть на безперервнiй основi.
Висловлюючи нашу думку ми не брали до уваги цi питання.
VI. Звiт щодо iнших вимог законодавчих i нормативних актiв
Результати виконання процедур з метою висловлення думки щодо вiдповiдностi вартостi чистих активiв вимогам чинного законодавства, а саме частинi третiй статтi 155 Цивiльного кодексу України (стосовно акцiонерних товариств)
Процедури щодо перевiрки вартостi чистих активiв було виконано шляхом спiвставлення оцiненої суми власного капiталу Товариства станом на 31.12.2012 року, яка зазначена у попередньому звiтi про фiнансовий стан, iз зареєстрованою i фактично сплаченою сумою статутного капiталу Товариства на цю саму дату.
Станом на 31.12.2012 року зареєстрований розмiр статутного капiталу Товариства становить 718 тис.грн., який повнiстю сплачений. Визначена у попереднiй фiнансовiй звiтностi вартiсть чистих активiв (власного капiталу) станом на 31.12.2012 року становить 599 тис. грн.
За результатами виконаних процедур перевiрки вiдповiдностi вартостi чистих активiв Товариства вимогам частини третьої статтi 155 Цивiльного кодексу України можна зробити висновок:
- розмiр чистих активiв Товариства станом на 31.12.2012 року меньше сформованого статутного капiталу на 119 тис. грн. що не вiдповiдає вимогам частини третьої статтi 155 Цивiльного кодексу України , в зв'язку з цим товариство зобов'язане оголосити про зменшення свого статутного капiталу та зареєструвати вiдповiднi змiни до статуту у встановленому порядку.
Результати виконання процедур з метою висловлення думки щодо наявностi суттєвих невiдповiдностей мiж попередньою фiнансовою звiтнiстю, що пiдлягала аудиту, та iншою iнформацiєю, що розкривається ПАТ «ЧЕРНIГIВРАЙАГРОПРОМТЕХНIКА» та подається до Комiсiї разом з попередньою фiнансовою звiтнiстю за 2012 рiк.
Аудиторська думка, сформульована у V роздiлi цього звiту не стосується iншої iнформацiї, яку Товариство має намiр розкривати та надавати до НКЦПФР, та аудитор не несе конкретної вiдповiдальностi вiдповiдно до вимог МСА 720 «Вiдповiдальнiсть аудитора щодо iншої iнформацiї в документах, що мiстять перевiрену аудитором фiнансову звiтнiсть» за визначення того, чи належно подано iншу iнформацiю.
Результати виконання процедур з метою висловлення думки щодо виконання значних правочинiв (10 i бiльше вiдсоткiв вартостi активiв Товариства за даними фiнансової звiтностi) вiдповiдно до Закону України «Про акцiонернi товариства».
Нами була отримана iнформацiя щодо здiйснення Товариством правочинiв, якi б потребували попереднього розгляду та затвердження загальними зборами акцiонерiв.
За результатами виконаних процедур перевiрки вiдповiдностi виконання значних правочинiв вимогам Закону України «Про акцiонернi товариства» можна зробити висновок:
- встановленi Статутом Товариства процедури укладання значних правочинiв не суперечать вимогам Закону України «Про акцiонернi товариства».
Результати виконання процедур з метою висловлення думки щодо стану корпоративного управлiння, у тому числi внутрiшнього аудиту вiдповiдно до Закону України «Про акцiонернi товариства»
Метою виконання процедур щодо стану корпоративного управлiння, у тому числi внутрiшнього аудиту вiдповiдно до Закону України «Про акцiонернi товариства» було отримання доказiв, якi дозволяють сформувати судження щодо:
- вiдповiдностi системи корпоративного управлiння у Товариствi вимогам Закону України «Про акцiонернi товариства» та вимогам Статуту.
Згiдно Статуту Товариства передбачено наступнi органи управлiння:
- Загальнi збори акцiонерiв,
- Наглядова рада,
- Виконавчий орган в особi директора,
- Ревiзiйна комiсiя.
Кiлькiсний склад сформованих органiв управлiння Товариства вiдповiдає вимогам Статуту Товариства та Закону України "Про акцiонернi товариства".
Спецiальної посади або вiддiлу, який вiдповiдає за роботу з акцiонерами, в Товариствi не створювалось.
Функцiонування органiв корпоративного управлiння регламентується положеннями Статуту.
Система внутрiшнього контролю спрямована на упередження, виявлення i виправлення суттєвих помилок, забезпечення захисту i збереження активiв, повноти i точностi облiкової документацiї та включає адмiнiстративний та бухгалтерськiй контроль.
Адмiнiстративний контроль передбачає розподiл повноважень мiж працiвниками Товариства таким чином, щоб жоден працiвник не мав змоги зосередити у своїх руках усi повноваження необхiднi для здiйснення повної господарської операцiї.
Бухгалтерський контроль забезпечує збереження активiв Товариства, достовiрнiсть звiтностi та включає попереднiй, первинний (поточний) i подальший контроль. Контроль за фiнансово-господарською дiяльнiстю Товариства здiйснює Ревiзiйна комiсiя, що обирається Загальними зборами акцiонерiв Товариства.
Протягом звiтного перiоду поточне управлiння фiнансово-господарською дiяльнiстю здiйснювала Дирекцiя Товариства в межах повноважень, якi встановлено Статутом Товариства.
Рiчнi Загальнi збори акцiонерiв за минулi три роки скликались та проводились регулярно та у вiдповiдностi до законодавства України.
Органи управлiння Товариством дiють на пiдставi Положень, затверджених Загальними зборами акцiонерiв Товариства.
За результатами виконаних аудиторських процедур перевiрки стану корпоративного управлiння у тому числi внутрiшнього аудиту вiдповiдно до Закону України "Про акцiонернi товариства" аудитором зроблено висновок:
- прийнята та функцiонуюча система корпоративного управлiння у товариствi в основному вiдповiдає вимогам Закону України "Про акцiонернi товариства" та вимогам Статуту.
-"Iнформацiя про стан корпоративного управлiння", наведена у рiчному
фiнансовому звiтi, складена в усiх суттєвих аспектах вiдповiдно до вимог Положення про розкриття iнформацiї емiтентами цiнних паперiв, затвердженого рiшенням Комiсiї № 1591 вiд 19.12.2006, зареєстрованого в Мiнiстерствi юстицiї України 05.02.2007 за № 97/13364.
Результати виконання процедур iдентифiкацiї та оцiнки ризикiв суттєвого викривлення фiнансової звiтностi внаслiдок шахрайства
Вiдповiдальнiсть управлiнського персоналу Товариства та вiдповiдальнiсть аудитора щодо викривлень у фiнансових звiтах внаслiдок шахрайства визначено у вiдповiдних параграфах III та IV роздiлу цього Звiту.
Iдентифiкацiя ризикiв викривлень у фiнансових звiтах Товариства внаслiдок шахрайства здiйснюється з метою планування вiдповiдних аудиторських процедур отримання доказiв щодо тверджень, якi мiстять фiнансовi звiти.
Наслiдки виконаних аудиторських процедур дозволили отримати вiдповiднi аудиторськi докази, на пiдставi яких було сформовано аудиторську думку щодо вiдповiдного подання фiнансової звiтностi, яка наведена у параграфi « Негативна думка » V роздiлу цього Звiту.
В процесi аудиторської перевiрки та виконання аудиторських процедур ми не отримали доказiв, якi б свiдчили, що фiнансова звiтнiсть суттєво викривлена внаслiдок шахрайства.
У вiдповiдностi з проведеними в процесi аудиту процедурами ми висловлюємо застереження описанi вище у пояснювальному параграфi щодо здатностi Товариства безперервно продовжувати свою дiяльнiсть та його платоспроможностi в наступних перiодах, згiдно з вимогами МСА 570 «Безперервнiсть».
X. Основнi вiдомостi про аудиторську фiрму:
Повне найменування Приватне пiдприємство «Аудиторська фiрма «Альфа-аудит»
Свiдоцтво про внесення в реєстр №0514, видане АПУ України 26.01.1998 р. чинне до 27.01.2016 р.
Мiсцезнаходження вул.Доценка б.30, кв.5, м. Чернiгiв, 14032
Телефон (факс) (0462) 973249, (067) 9246431
E-mail: razum9944@ukr.net
ХI. Договiр на здiйснення аудиту звiтностi №005 вiд 11 лютого 2013 р.
ХII. Аудиторська перевiрка розпочата 11 лютого 2013 року, закiнчена – 24 квiтня 2013 року.
Генеральний директор
ПП «Аудиторська фiрма «Альфа-аудит»
Аудитор О.В.Плющ
Сертифiкат аудитора серiї А №001389 (рiшення Аудиторської палати України)
№15 вiд 27 травня 1994р., чинний до 27.05.2013 р.
24 квiтня 2013 р .
м.Чернiгiв, Україна
|
Інформація про основні види продукції або послуг, що їх виробляє чи надає емітент,
перспективність виробництва окремих товарів, виконання робіт та надання послуг; залежність від сезонних
змін; про основні ринки збуту та основних клієнтів; основні ризики в діяльності емітента, заходи емітента
щодо зменшення ризиків, захисту своєї діяльності та розширення виробництва та ринків збуту; про канали збуту
й методи продажу, які використовує емітент; про джерела сировини, їх доступність та динаміку цін; інформацію
про особливості стану розвитку галузі виробництва, в якій здійснює діяльність емітент, рівень впровадження
нових технологій, нових товарів, його положення на ринку; інформацію про конкуренцію в галузі, про
особливості продукції (послуг) емітента; перспективні плани розвитку емітента; кількість постачальників за
основними видами сировини та матеріалів, що займають більше 10 відсотків в загальному об'ємі
постачання |
Основнi види дiяльностi товариства:
-сiльськогосподарськi послуги - надання тракторiв та комбайнiв для робiт по обробцi землi та збиранню врожаю;
- ремонт тракторiв i сiльськогосподарських машин;
- автотранспортнi послуги - автомобiльний парк: вантажнi автомобiлi та автомобiлi спецiального призначення (бензовоз, кран, погрузчики, пересувнi ремонтнi майстернi).
Додатковi види дiяльностi:
- оптова торгiвля;
-матерiально-технiчне забезпечення.
Основнi клiєнти товариства - сiльськогосподарськi пiдприємства Чернiгiвської областi.
На ринку послуг, якi надає товариство, iснує значна конкуренцiя.
Основним конкурентами є АТП 17462 та приватнi пiдприємства, якi можуть надавати послуги за нижчими цiнами у зв'язку з вищим рiвнем їх технiчного забезпечення а також меншими адмiнiстративними та загальновиробничими витратами. |
Інформація про основні придбання або відчуження активів за останні п'ять років. Якщо
підприємство планує будь-які значні інвестиції або придбання, пов'язані з її господарською діяльністю, їх
необхідно описати, включаючи суттєві умови придбання або інвестиції, її вартість і спосіб
фінансування |
Протягом звiтного перiоду Товариством придбано основних засобiв на суму 91 тис. грн., проданi основнi засоби, що не використовуються у господарськiй дiяльностi та мають значний знос на суму 50 тис. грн. |
Інформація про основні засоби емітента, включаючи об'єкти оренди та будь-які значні
правочини емітента щодо них; виробничі потужності та ступінь використання обладнання; спосіб утримання
активів, місцезнаходження основних засобів. Крім того, необхідно описати екологічні питання, що можуть
позначитися на використанні активів підприємства, інформацію щодо планів капітального будівництва,
розширення або удосконалення основних засобів, характер та причини таких планів, суми видатків, в тому числі
вже зроблених, опис методу фінансування, прогнозні дати початку та закінчення діяльності та очікуване
зростання виробничих потужностей після її завершення |
Всi основнi засоби розташованi на територiї Товариства є його власнiстю та використовуються на 100%. Рiвень зносу основних засобiв складає 74 %.
Вартiсть основних засобiв, переданих в оперативну оренду, становить 478 тис.грн.
На 2013 р. Товариство капiтального будiвництва не планує, оновлення обладнання та устаткування проводиться в незначних розмiрах регулярно. |
Інформація щодо проблем, які впливають на діяльність емітента; ступінь залежності від
законодавчих або економічних обмежень |
Iстотною полiтичною проблемою є нестабiльна полiтична ситуацiя в Українi, що є причиною неефективної дiяльностi Верховної Ради в питаннях удосконалення податкового законодавства. Зниження податкового тиску надало б товариству змогу отримати бiльше вiльних коштiв для розвитку дiяльностi.
Основна економiчна проблема - недостатнiсть грошових коштiвв наслiдок невеликих обсягiв замовлень, що обумовлено значною конкуренцiєю.
Фiнансово-економiчна проблема - високi цiни на енергоносiї та високi вiдсотки за кредит, що заважає залученню коштiв для оновлення парку технiки i, як наслiдок - виробничо-технологiчна проблема - застарiле обладнання та транспорт, на ремонт яких витрачаються значнi кошти, що впливає на цiну послуг та робить їх неконкурентноздатними.
Несприятливе фiнансове положення на пiприємствi не дозволяє здiйснювати соцiальну програму з пiдвищення заробiтної плати, надання додаткових соцiальних благ працiвникам.
Вплив екологiчних факторiв на дiяльнiсть пiдприємства не прямий, а через с/г пiдприємства, платоспроможнiсть яких залежить вiд сезонних змiн, розмiру врожаю. Розвиток страхового ринку в країнi значно зменшило б цю залежнiсть. |
Інформація про факти виплати штрафних санкцій (штраф, пеня, неустойка) і компенсацій за
порушення законодавства |
У 2012 роцi товариство не сплачувало штрафи та компенсацiї за порушення чинного законодавства. |
Опис обраної політики щодо фінансування діяльності емітента, достатність робочого
капіталу для поточних потреб, можливі шляхи покращення ліквідності за оцінками фахівців емітента
|
Товариство працює на умовах госпрозрахунку. Бюджетних дотацiй товариство не отримує. Кредитами банкiв - не користується у зв'язку з високим рiвнем вiдсоткiв. |
Інформація про вартість укладених, але ще не виконаних договорів (контрактів) на кінець звітного періоду (загальний підсумок) та про очікувані прибутки від виконання цих договорів |
Товариство працює за короткостроковими договорами. На кiнець звiтного перiоду укладених але не виконаних договорiв товариство не має. |
Стратегія подальшої діяльності емітента щонайменше на рік (щодо розширення виробництва,
реконструкції, поліпшення фінансового стану, опис істотних факторів, які можуть вплинути на діяльність
емітента в майбутньому) |
Основнi напрямки виробничо-фiнансової дiяльностi товариства на 2013 рiк - нарощування обсягiв надання послуг з ремонтiв, автоперевезень, матерiально-технiчного забезпечення, а також збiльшення обсягiв торгiвлi. |
Опис політики емітента щодо досліджень та розробок, вказати суму витрат на дослідження та розробку за звітний рік |
Дослiдженнями та розробками товариство не займається. |
Інформація щодо судових справ, стороною в яких виступає емітент, його дочірні
підприємства або його посадові особи (дата відкриття провадження у справі, сторони, зміст та розмір позовних
вимог, найменування суду, в якому розглядається справа, поточний стан розгляду). У разі відсутності судових
справ про це зазначається |
Судовi справи, стороною в яких виступає емiтент, вiдсутнi. |
Інша інформація, яка може бути істотною для оцінки інвестором фінансового стану та
результатів діяльності емітента, у тому числі, за наявності, інформацію про результати та аналіз
господарювання емітента за останні три роки у формі аналітичної довідки в довільній формі |
Iншої додаткової iнформацiї немає. |
|